Pokud budete potřebovat pomoc, neváhejte nás kontaktovat
Procesní technik, který dimenzuje trubkovou pec o teplotě 1200 °C, se obvykle před odesláním objednávky zeptá na dvě otázky: jaký je bod tání křemene a co bude trubka skutečně dělat, jakmile bude horká. První odpověď je krátká – krystalický křemen taje někde mezi 1670 °C a 1713 °C, v závislosti na tom, která krystalická forma a jaký způsob měření je uveden. Druhá odpověď je ta, která rozhoduje, zda pec běží tři roky nebo tři měsíce.
Zde je pracovní odpověď, kterou dáváme zákazníkům: křemenné sklo neselže při svém bodu tání. Selhání tam, kde se propadá, odskelňuje nebo krystalizuje, a u standardního průhledného taveného křemene dosahuje tento bod v nepřetržitém provozu mezi 1100 °C a 1200 °C. Zbytek tohoto článku vysvětluje tuto mezeru, protože mezera je místem, kde skutečně žije každé nákupní rozhodnutí.
Údaj 1670 °C popisuje krystalický křemen – minerál s uspořádanou mřížkou tetraedrů SiO4. Zahřátí není jediná čistá událost. Inverze alfa-beta při 573 °C je strukturální převrácení, kterého si většina uživatelů pecí nikdy nevšimne, protože pracují spíše se sklem než s křišťálem. Výše, nad zhruba 870 °C, se mřížka začíná přeměňovat na tridymit a cristobalit a cristobalit taje při asi 1713 °C. To je důvod, proč učebnice, příručky a datové listy dodavatelů uvádějí cokoliv mezi 1670 °C a 1713 °C pro stejný chemický vzorec, aniž by se někdo mýlil.
Roztavte krystalický křemen a rychle jej ochlaďte a získáte tavené křemenné sklo, amorfní pevnou látku. Amorfní znamená žádný řád na dlouhé vzdálenosti, což zase znamená žádný ostrý bod tání. Místo čáry tání je zde křivka viskozity a inženýři z této křivky odečítají čtyři praktické body.
Pro kupující je toto rozlišení praktické, nikoli akademické. Část krystalického křemene a část taveného křemene mohou nést stejné údaje o čistotě SiO2 a chovat se ve stejné peci zcela odlišně. Krystalová forma prudce expanduje při inverzi 573 °C a může se odlupovat nebo praskat; skleněná forma nemá žádnou inverzi, což je celý důvod, proč jsou průhledné křemenné trubice, křemenné desky a křemenná okénka vyrobeny z taveného materiálu spíše než z krájeného křišťálu. Když výkres vyžaduje optické okénko, které musí udržet teplotu 900 °C, specifikovaným materiálem je sklo, nikoli křišťál, a mělo by se tak objednávat.
Existuje druhý důsledek, který lze snadno přehlédnout. Tavený křemen je tavený výrobek, takže bod tání nastavuje strop pro samotný výrobní proces, nejen pro hotový díl. Elektrické tavné pece běží při teplotě vysoko nad 2000 °C v oblouku, aby se roztavil vysoce čistý písek, a následný proces tažení trubek zpracovává sklo při teplotě kolem 2000 °C. Než se zkumavka dostane k zákazníkovi, byla již teplejší, než kdy bude v provozu – což je přesně důvod, proč na dodané třídě bublin a obsahu OH tolik záleží.
Spíše než jedna teplota je transparentní tavený křemen specifikován třemi a všechny jsou hluboko pod bodem tání. Níže uvedené hodnoty jsou typické pro standardní průhledné křemenné sklo; přesné údaje se trochu pohybují s obsahem OH a stupněm.
| Referenční bod | Typická hodnota | Co to znamená v dílně |
|---|---|---|
| Bod napětí | Asi 1075 °C | Nad tím se vnitřní napětí pomalu uvolňuje a rozměry se začnou unášet přes dlouhé chyty. |
| Žíhací bod | Asi 1140 °C | Vnitřní stres je uvolněn během několika minut; používá se po opracování plamenem nebo tváření. |
| Bod měknutí | Asi 1665 °C | Sklo začne téci vlastní vahou; praktický konec nosné služby. |
| Pracovní bod | Kolem 2000 °C | Viskozita dostatečně nízká pro tažení, ohýbání a opracování do rozdělovačů nebo U-trubic. |
Tuto tabulku čtěte spíše jako soubor limitů než jako drobnosti. Pokud si deska musí zachovat svou rovinnost po deseti tepelných cyklech, držte ji pod bodem napětí; nad tím se stres uvolňuje a geometrie se pohybuje. Pokud má být trubka opracována plamenem do rozdělovače nebo tvaru U, pracovní bod vám řekne, jak moc se bude pohybovat vlastní vahou, když je horká. Změkčení je místo, kde se materiál přestane chovat jako pevná složka a začne se chovat jako velmi tuhá kapalina.
Pravidlo, které často opakujeme: průhledná křemenná trubice zavěšená přes 600 mm při 1150 °C se během několika stovek hodin měřitelně prověsí, i když sedí zhruba 500 °C pod měknutím. Sag, nikoli tavení, je režim selhání, do kterého se většina výrobců pecí ve skutečnosti dostává.
Návrháři zřídka volí křemen v izolaci; obvykle se váží proti oxidu hlinitému, borosilikátu nebo grafitu. Níže uvedená tabulka uvádí klíčová čísla na jedné stupnici s použitím bodů měknutí pro sklenice, protože měknutí je údaj, který se chová jako pracovní limit ve skutečné peci.
Když jsou čísla vedle sebe, vyniknou tři věci. Za prvé, bod měknutí taveného křemenného skla se pohybuje v rozmezí několika desítek stupňů od bodu tání krystalického křemene, takže hlavní údaj a praktický strop jsou blíže, než většina lidí očekává. Za druhé, mezera mezi křemenem a borosilikátem 3.3 je přes 800 °C, což je důvod, proč laboratoře uchovávají borosilikát pro okolní chemii a přecházejí na křemenné kyvety, křemenné digesční zkumavky a křemenné kádinky, jakmile metoda potřebuje 300 °C nebo čistou cestu UV záření. Zatřetí, výkon při tepelném šoku nesleduje teplotní pořadí: křemen přežije zhášení vodou z červeného žáru z velké části, protože jeho expanze je asi 0,55 ppm/K, takže napětí přes stěnu zůstává malé i při brutálním gradientu, zatímco oxid hlinitý při 8 ppm/K nikoli.
| Materiál | Bod tání nebo měknutí | Rozšíření, ppm/K | Typické nepřetržité používání | Typická role |
|---|---|---|---|---|
| Tavené křemenné sklo | Měkne asi 1665 °C | 0.55 | 1100–1200 °C | Trubky pecí, okna, kelímky, topidla |
| Sklo s vysokým obsahem křemičitanu, 96 procent | Měkne asi 1530 °C | 0.8 | 900–1000 °C | Nízkonákladové zboží pro pece |
| Borosilikát 3.3 | Měkne asi 820 °C | 3.3 | 400–500 °C | Laboratorní sklo, průhledítka |
| Sodnovápenaté sklo | Měkne asi 696 °C | 9.0 | Až 300 °C | Osvětlovací obálky, generální zasklení |
| Keramika z oxidu hlinitého, 99 procent | Taje asi 2054 °C | 8.0 | 1400–1500 °C | Izolátory, nastavovače, opotřebitelné díly |
| Grafit | Sublimuje nad 3600 °C | 2 až 5 | 2000 °C plus, pouze inertní plyn | Susceptory, topná tělesa |
Grafitová řada vysvětluje vzor, který vidíte v horkých zónách rostoucích krystalů: grafit se používá za křemenným kelímkem, nikoli místo něj. Grafit potřebuje inertní nebo vakuovou atmosféru, křemen ne a křemen je průhledný, což je důležité, když chce procesní inženýr vidět, co se děje uvnitř reaktoru. Volba mezi nimi je zřídka o tom, která se později roztaví.
Dvě nabídky pro to, co vypadá jako identická průhledná křemenná trubice, se mohou lišit o 30 procent a téměř nikdy není důvodem teplota tání. Standardní transparentní třídy jsou všechny specifikovány ve stejném pásmu. Pohybuje se obsah OH, třída bublin a stopová kovová nečistota a tyto tři mění chování součásti pod změkčením.
Praktickou proměnnou je obsah OH. Hydroxylové skupiny rozbíjejí síť oxidu křemičitého a mají nižší viskozitu, takže trubka s vysokým obsahem OH se při stejné teplotě prohýbá dříve než trubice s nízkým obsahem OH stejných rozměrů. Kompromis není zadarmo: materiál s nízkým obsahem OH lépe drží tvar v horké peci, ale jinak absorbuje infračervené záření, což je důležité pro ohřívače a pro infračervené optické části. To je skutečný důvod, proč datový list uvádí jak bod měknutí, tak hodnotu OH.
Bubliny fungují stejně. Viditelný bublinkový řetězec poblíž vnitřní stěny se stává nukleačním místem pro růst cristobalitu a cristobalit je počátkem mléčné skvrny, která se nakonec odlupuje do procesní komory. Dvě trubky se stejným bodem měknutí, ale s různými třídami bublin nebudou mít stejnou životnost.
Jakmile je součástka uvnitř pece, nikdo již nekontroluje bod tání. Otázkou je, zda si trubice zachová svůj otvor, zda přírubový spoj zůstane utěsněn po čtyřiceti cyklech a jak rychle se vnitřní stěna zamlže.
Transparentní křemenná trubice pro vysokoteplotní provoz pece Transparentní křemenná trubice s nízkým obsahem hydroxylových skupin s >99,9 % SiO2 a úzkými rozměrovými tolerancemi, vhodná pro vývrty pecí, kde záleží na tečení a těsnosti. Zobrazit produkt → Při 1150 °C je průhledná křemenná trubice zhruba o 500 °C pod měknutím, ale stále pod zatížením teče. Mechanismus je viskózní tok v opěrných bodech a v jakémkoli místě, kde stěna nese váhu. Praktická protiopatření jsou neokázalá a účinná: zkraťte rozpětí mezi podpěrami, otočte trubku mezi kampaněmi, pokud to geometrie umožňuje, a specifikujte tlustostěnné sekce, kde trubka musí přemostit širokou horkou zónu bez mezilehlé podpory.
Nad asi 1150 °C se dominantním způsobem stárnutí stává odskelnění spíše než pokles. Povrchová kontaminace – otisky prstů, alkalický prach, zbytky čisticích prostředků, kontakt s některými žáruvzdornými cementy – katalyzuje tvorbu cristobalitu a cristobalit roste jako neprůhledné bílé skvrny, které se nakonec odlupují. Manipulace v čistých rukavicích a skladování zkumavek s uzávěrem není náročné; přímo prodlužuje životnost.
Pevné látky se chovají jinak než tenké stěny. Pevná křemenná tyč používaná jako podpěra nebo přípravek má větší tepelnou hmotu a zahřívá se pomaleji, což snižuje gradient napříč součástí, ale zvyšuje trest za špatně řízenou rampu. Křemenné desky a kotouče používané jako okénka, přepážky nebo nosiče plátků jsou obvykle omezeny spíše rovinností než pevností, takže bodem namáhání se stává provozní strop: deska, která musí zůstat plochá, by při dlouhém držení neměla běžet nad teplotou asi 1075 °C.
U dílů, které musí dodržovat úzké tolerance, se běžně specifikuje přesně broušený křemen s ohledem na teplotní historii, protože broušení součásti a její zahřátí může uvolnit napětí, které bylo zablokováno během výroby. Dodavatel, který zná zamýšlenou provozní teplotu, obvykle doporučí před konečným broušením krok žíhání.
Kelímky jsou jedinou aplikací, kde provozní teplota skutečně překračuje bod tání. Při růstu Czochralského krystalu se tavenina křemíku pohybuje kolem 1420 až 1450 °C a vnitřní stěna kelímku, v kontaktu s touto taveninou, je ještě teplejší. Vnější stěna se dotýká grafitového susceptoru, který je sám o sobě nad 1400 °C. Po několik set hodin je křemenná stěna nejžhavější strukturální keramikou ve stroji.
Polovodičový křemenný kelímek pro růst krystalů Czochralski Vysoce čistý křemenný kelímek s obsahem SiO2 nad 99,998 % a velikostí 14–28 palců, relevantní tam, kde Czochralski kontakt s taveninou a progrese cristobalitu omezují životnost. Zobrazit produkt → Při těchto teplotách je stěna o několik set stupňů nad bodem pnutí a deformuje se. To je přijato, protože kelímek je navržen jako spotřební materiál se známým servisním oknem. Místo toho průmysl řídí postup: vnitřní povrch se pomalu přeměňuje na cristobalit, přeměněná vrstva vytváří částice a mechanická pevnost stěny klesá, jak se přeměna prohlubuje. Konec života je vyhlášen dlouho předtím, než se něco blíží tání.
Kelímky elektronické kvality jsou zabudovány ve vrstvách přesně z tohoto důvodu. Vysoce čistá vnitřní vrstva chrání taveninu před kontaminací, mezivrstva obsahující bubliny zajišťuje tepelnou izolaci a strukturální odolnost a vnější vrstva zajišťuje mechanickou pevnost vůči susceptoru. Kelímky fotovoltaické kvality se řídí stejnou logikou s kratším pracovním cyklem, kde na ceně za kilogram křemíku záleží více než na posledních pár procentech životnosti.
Při nákupu se otázky, které předpovídají výkon, netýkají bodu tání křemene. Týkají se distribuce bublin, čistoty vnitřního povrchu, tolerance tloušťky stěny a specifikované tepelné historie, kterou kelímek již viděl během výroby. Velkoobchodník nebo distributor manipulující s velkými objemy se obvykle bude držet těsnější tolerance stěny než běžný obchodník, protože operátoři pece indexují svou geometrii susceptorů na tuto toleranci.
Optické křemenné součásti přidávají druhé omezení, které většina tepelných součástí nemá: cokoli se stane s křivkou přenosu poté, co byla součást zahřátá. Okno, které přežije teplotu, ale ztratí propustnost hlubokého UV záření, je chybnou specifikací.
Optické křemenné sklo pro vzdálené UV záření JGS1 Křemenné sklo JGS1 propouští od 185 do 250 nm bez absorpce a je důležité, když musí propustnost hlubokého UV přežít vystavení vysokým teplotám. Zobrazit produkt → Optický křemen Far-UV je vysoce OH stupeň, propouští hluboko pod 250 nm, ale s viskozitou ovlivněnou stejným obsahem hydroxylů. Uprostřed je křemen třídy UV a křemen v infračervené kvalitě má záměrně nízký obsah OH, takže absorpční pás blízko 2,7 mikrometru zůstává mimo pracovní rozsah. Každý druh má v podstatě stejný bod tání; každá se chová jinak, když lampová skříň dosáhne 800 °C.
U optických částí jsou důležité dva tepelné efekty. Prvním je dvojlom napětí: okno upnuté mezi horkou přírubu a studený rám vytváří gradient a výsledné napětí mění polarizaci. Druhý je trvalejší – dlouhodobé vystavení vysoké teplotě v kombinaci s UV tokem může materiál zhutnit nebo oslunit, čímž se přenos během kampaně pomalu posune. Ani jedno není problém tání a žádný se neprojeví, pokud kupující požádá pouze o bod tání.
Většina křemene na světě se nikdy nepřiblíží svému limitu. Infračervená topná trubice z uhlíkových vláken drží vlákno kolem 1100 °C uvnitř obalu, který běží mnohem chladněji, a úkolem obalu je přenos a mechanická ochrana spíše než tepelná odolnost. Mléčný nebo neprůhledný křemen je zde často preferován, protože rozptyluje emisi a skrývá vlákno, i když je jeho propustnost nižší než u čirého materiálu.
Laboratorní křemenné zboží je stejný příběh s jiným zvratem. Křemenná digesční trubice pracující při 250 °C s horkou kyselinou se neblíží žádnému teplotnímu limitu; jeho nepřítelem je tepelný šok při oplachování a manipulaci a navíc napadení kyselinou fluorovodíkovou nebo horkou koncentrovanou alkálií. Křemenné kádinky, kyvety a odpařovací misky selhávají při manipulaci a chemii mnohem častěji než kvůli teplotě.
To činí bod tání křemene v těchto produktových řadách téměř irelevantní – a konzistence dodávky, tolerance stěny a povrchová úprava jsou věci, které stojí za to vyjednávat. Pro distributora nebo velkoobchodníka s laboratorními potřebami je praktickou hodnotou výrobce, který zveřejňuje údaje o třídě bublin a OH, že se po prvním mytí vrátí popraskaných méně jednotek.
Vše níže předpokládá průhledný tavený křemen běžné komerční kvality. Jsou to kontroly, které zabraňují většině předčasných selhání, o kterých jsme diskutovali v příchozích dotazech.
Přidání těchto šesti kontrol do specifikace nestojí téměř nic ve fázi kreslení a může přidat měsíce kampaně pece. Nejrychleji se obvykle vrátí rozteč podpěr, protože jde spíše o změnu geometrie než o změnu materiálu.
Krystalický křemen taje mezi zhruba 1670 °C a 1713 °C, což je asi 3040 °F až 3115 °F. Rozsah existuje, protože různé krystalické formy SiO2 se přeměňují a tají při mírně odlišných teplotách. Tavené křemenné sklo nemá skutečný bod tání; kolem 1665 °C měkne a nad to postupně vytéká.
Změkne to. Protože je tavený křemen amorfní, prochází spíše rozsahem viskozity, než aby překročil čáru tání. To je důvod, proč lze křemennou trubici ohýbat při 2000 °C, vtahovat do kapiláry při podobných teplotách a přitom udržet zatížení při 1100 °C.
Nespolehlivě ve vzduchu. Standardní transparentní třídy jsou dimenzovány na přibližně 1100 °C až 1200 °C nepřetržitě, s krátkými výchylkami vyššími. Neprůhledné a některé speciální třídy tolerují více, ale limit nastavuje pokles a odskelnění, nikoli roztavení. Pro trvalý provoz nad 1200 °C se obvykle musí změnit také konstrukce podpěry a atmosféra.
To je devitrifikace: přeměna amorfního oxidu křemičitého na cristobalit, obvykle začínající na kontaminovaném místě nebo na bublině. Je urychlován zásadami, manipulací se zbytky a vyšší teplotou. Jakmile se vytvoří náplast, má tendenci růst a nakonec se odloupne.
Pouze okrajově, ale mění viskozitu a proto znatelně klesá. Třídy s nízkým obsahem OH lépe drží tvar při dlouhých drženích za tepla, zatímco třídy s vysokým obsahem OH se snadněji opracovávají a propouštějí dále do hlubokého UV záření.
Chemicky ano, konstrukčně ne. Křemen je krystalický Si02; tavené sklo nebo křemenné sklo je stejné složení v amorfním stavu, vyrobené tavením a rychlým ochlazením. Téměř každé průhledné křemenné okénko, trubice a kelímek v průmyslovém použití je ve skleněné formě.
Pro standardní transparentní materiál na vzduchu plánujte 1100 °C nepřetržitě a až asi 1300 °C pro krátké výlety s dobrou oporou a čistým povrchem. Nízké stupně OH a silnější stěny tyto údaje mírně posouvají, ale nemění řád.
Uveďte maximální teplotu, kontinuální teplotu, dobu setrvání, atmosféru, geometrii podpěry nebo upnutí a jakýkoli požadavek na optický přenos. Těchto pět odpovědí určuje jakost, úroveň OH a tloušťku stěny mnohem více, než činí bod tání, a nechávají dodavatele citovat díl, který bude na konci kampaně stále v jednom kuse.
Pokud se projekt pohybuje kdekoli mezi 1000 °C a 1300 °C, rozumným dalším krokem je porovnat zamýšlené zatížení se skutečnými stránkami produktu spíše než s tabulkou obecných materiálů. Dvěma nejužitečnějšími výchozími body jsou řada trubek, kde vše řídí tloušťka stěny a úroveň OH, a třídy s nízkým obsahem OH, kde je rozměrová stabilita při teplotě hlavním bodem.
Reference produktu pro vysokoteplotní provoz
Výrobce pracující na základě údajů o vlastní peci obvykle odpoví na otázku týkající se teploty spíše doporučením stupně než jediným číslem, a to je odpověď, kterou stojí za to mít. Body tání zřídka prohrají kampaň pece; trubice, která se prohne o dva milimetry příliš daleko, nebo okno, které se zakalí na špatné vlnové délce, ano. Uveďte maximální teplotu, dobu zdržení a atmosféru a číslo přestane být triviální a začne být specifikací.